Mehānisko ūdens filtru varēs uzstādīt pirms kopējā skaitītāja, lemj Tautsaimniecības komisija

(05.02.2025.)

Lai uzlabotu ūdens skaitītāju precizitāti un ūdens kvalitāti, iedzīvotājiem būs tiesības pie mājas ūdens ievada – pirms kopējā skaitītāja – uzstādīt mehānisko ūdens filtru. To paredz trešdien, 5.februārī, Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijā trešajam – galīgajam – lasījumam Saeimā atbalstītie grozījumi Ūdenssaimniecības pakalpojumu likumā.

Izmaiņas nepieciešamas, jo Patērētāju tiesību aizsardzības centrs konstatējis, ka liela daļa ūdens skaitītāju ir neprecīzi, komisijas sēdē iepriekš norādīja likumprojekta autori Klimata un enerģētikas ministrijā. Izpētē secināts, ka neprecizitāti rada cieto daļiņu īpatsvars, un problēmu var risināt, uzstādot filtru. Tāpat iepriekš aptaujā noskaidrots, ka ūdens skaitītāju neprecizitāti par būtisku problēmu uzskatīja 34 procenti pašvaldību un 46 procenti pakalpojumu sniedzēju.

Ūdens filtru uzstādīšana pirms ievada mājā samazinātu ūdens skaitītāju neprecizitāti, atbildot uz deputātu jautājumiem, iepriekš pauda Klimata un enerģētikas ministrijas pārstāvji. Filtra uzstādīšanas izmaksas būtu jāsedz pašiem mājas iedzīvotājiem, taču tas nodrošinātu precīzāku ūdens patēriņa uzskaiti. Par ūdens kvalitāti piederības robežās ir atbildīgs pakalpojuma sniedzējs, savukārt par filtra uzstādīšanu mājas iekšējos tīklos jāvienojas tās īpašniekiem, šodien sēdē pauda ministrijas pārstāvji.

Vietējā pašvaldība būs tiesīga izdot saistošos noteikumus, kuros varēs noteikt gadījumus, kad pakalpojumu sniedzējs var pieprasīt lietotājam organizēt mehāniskā ūdens filtra uzstādīšanu, nomaiņu vai apkopi, paredz grozījumi.

Izmaiņas precizē arīdzan dūņu un notekūdeņu apsaimniekošanas kārtību, tostarp prasības un kārtību decentralizēto kanalizācijas sistēmu uzraudzībai, ko noteiks Ministru kabinets. Tāpat grozījumi paredz, ka valdībai jānoteic kritēriji publiskām ēkām, kurās bez maksas jānodrošina brīva pieeja dzeramajam ūdenim no centralizētas ūdensapgādes sistēmas, un kārtību tā kvalitātes kontrolei. Deputāti uzsvēra, ka ir būtiski rast risinājumus arī ūdens zudumu samazināšanai.

Ar grozījumiem tiek pārņemtas vairāku Eiropas Savienības direktīvu prasības, tostarp dzeramā ūdens pieejamības nodrošināšanai. Tā, piemēram, pašvaldības apzinās ūdens pieejamību iedzīvotājiem, kā arī iedzīvotāji tiks informēti par iespējām saņemt ūdenssaimniecības pakalpojumus un par pašvaldības teritorijā ierīkotajiem brīvkrāniem, minēts anotācijā.  

Lai grozījumi stātos spēkā, tie galīgajā lasījumā jāatbalsta Saeimai.

 

Saeimas Preses dienests

Trešdien, 12.februārī
08:00  Saeimas deputātu grupas sadarbības veicināšanai ar Horvātijas parlamentu vadītāja Ata Švinkas un grupas deputātu tikšanās ar Horvātijas Republikas Ārlietu ministrijas valsts sekretāri Eiropas lietās Andreja Metelko-Zgombić
09:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
09:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
09:00  Pieprasījumu komisijas sēde
09:00  Eiropas lietu komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
10:15  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
12:00  Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas sēde
15:30  Baltijas Asamblejas Latvijas delegācijas vadītāja Jāņa Vucāna tikšanās ar Ungārijas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieku Latvijas Republikā V.E. György Urkuti