Saeimā atver grāmatu “Neatkarības čuksti: Latviešu pagaidu nacionālās padomes vēsture”

(12.10.2017.)
VideosGallery

Ceturtdien, 12.oktobrī, Saeimas namā svinīgā pasākumā atvērta Jāņa Tomaševska grāmata Neatkarības čuksti: Latviešu pagaidu nacionālās padomes vēsture”. Grāmatas centrā ir notikumi un cilvēki, kas radīja pamatu Latviešu pagaidu nacionālās padomes (LPNP) veidošanai. LPNP uzskata par pirmo nopietno soli neatkarīgas Latvijas dibināšanā.

“Latviešu pagaidu nacionālo padomi, ko saīsināti dēvē par Nacionālo padomi, līdz šim vēsturnieki ir nepelnīti maz pētījuši. Taču 1918.gada 18.novembra Latvija neradās tukšā vietā. Bez 1917.gadā Valkā dibinātās Nacionālās padomes ieliktā pamata ceļš uz Latvijas neatkarības pasludināšanu būtu ērkšķaināks un droši vien arī garāks. Nacionālā padome bija pirmā organizācija, kas Latvijas cilvēkiem un starptautiskajai sabiedrībai ļāva noticēt, ka Latvija var būt apvienota, neatkarīga un demokrātiska valsts,” sacīja Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece.

Saeimas priekšsēdētāja uzsvēra, ka grāmatas uzdevums ir ļoti skaidrs - mums pašiem ļaut vairāk lepoties ar Latvijas valsti. I.Mūrniece pauda gandarījumu, ka grāmatas atvēršana notiek Saeimas namā, tādējādi dodot godu organizācijai, kuru pamatoti dēvē par neatkarīgas Latvijas pamatu licēju.

Valkas pilsētas mērs Vents Armands Krauklis grāmatas svinīgajā atklāšanā uzsvēra, ka Latvijas valsts simtgades priekšvakars un LPNP simtgades gads ir simbolisks laiks un piemērots brīdis, kad plašākai sabiedrībai uzzināt vairāk par Nacionālo padomi.

Grāmatas autors, vēsturnieks J.Tomaševskis atzīmēja, ka līdz šim maz pētījumu veltīti LPNP un tie tapuši salīdzinoši sen, līdz ar to sabiedrība par padomes darbību nav informēta. Jau Nacionālās padomes darbības laikā daļa materiālu tika iznīcināti, līdz ar to varam priecāties par katru avotu, katrām atmiņām, kas tikušas saglabātas, sacīja autors.

Grāmatā aprakstīti LPNP radīšanas priekšnoteikumi, dibināšana un darbība. Monogrāfijā īpaša uzmanība veltīta Valkai un tās kļūšanai par faktisko Latvijas galvaspilsētu pēc Rīgas krišanas. Valkā sapulcējās latviešu pilsoniskā inteliģence, vienojoties Latvijas valsts dibināšanas centienos. Pētījums hronoloģiski aptver laikposmu no 20.gadsimta sākuma līdz 1918.gada novembrim, kad uz LPNP un Demokrātiskā bloka bāzes tika izveidota Tautas padome, kas pasludināja neatkarīgu Latviju, iepriekš atzīmēja grāmatas autors.

 

Fotogrāfijas: https://www.flickr.com/photos/saeima/sets/72157661404930498
Video: https://www.youtube.com/watch?v=Qcnk9LihqaQ
Izmantošanas noteikumi: https://www.saeima.lv/lv/autortiesibas

Saeimas Preses dienests

Otrdien, 11.februārī
08:30  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas Sporta apakškomisijas sēde
08:30  Juridiskās komisijas Krimināltiesību un sodu politikas apakškomisijas sēde
09:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
09:30  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas Inovācijas ekosistēmas attīstības apakškomisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:30  Saeimas Eiropas lietu komisijas priekšsēdētāja Edmunda Cepurīša tikšanās ar Igaunijas Republikas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieku Latvijas Republikā V.E. Eerik Marmei
13:30  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas Mājokļa jautājumu apakškomisijas sēde
14:00  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Latgales apakškomisijas sēde