R.Dzintars: amatiermākslām ir izšķiroša loma reģionu piederības stiprināšanā Latvijas kultūrtelpai

(01.04.2014.)
Gallery

„Diskutējot par Latgales kultūrtelpas izaicinājumiem, guvām apstiprinājumu tēzei, ka amatiermākslu saglabāšana un attīstīšana ir viens no veidiem, kā efektīvi stiprināt gan Latgales, gan citu reģionu piederību Latvijas valstij un Latvijas kultūrtelpai.” To otrdien, 1.aprīlī, atskatoties uz Saeimas Valstiskās audzināšanas apakškomisijas sēdi, akcentēja apakškomisijas priekšsēdētājs Raivis Dzintars.

Latgales kultūras jautājumiem apakškomisijas sēde veltīta, reaģējot uz notikumiem Ukrainā, temata aktualitāti norādīja R.Dzintars: „Lai cik pamatoti vai nepamatoti, tomēr cilvēkus Latvijā tirda jautājums, cik ticama ir Ukrainas scenārija atkārtošanās Latvijā. Latgaļus, latgalisko kultūru uzskatām par „savējo” un tā ir neatņemama Latvijas kultūras daļa. Par to visi deputāti ir vienisprātis neatkarīgi no politiskās pārliecības vai tautības.”

Nācijas pamatvērtība ir amatiermāksla. Tomēr lielie reģionālie kultūras centri viesuši izmaiņas, vietējie iedzīvotāji  kultūru vairāk patērē, nekā rada, apdraudot kultūras jaunradi, deputātiem sacīja kultūras ministres padomnieks integrācijas un elektronisko mediju attīstības jautājumos Nauris Puntulis. Savukārt Daugavpils Universitātes rektors Arvīds Barševskis akcentēja, ka reģionālie kultūras centri, piedāvājot kvalitatīvu saturu, spēj pulcināt vienkopus dažādās valodās runājošus cilvēkus. 

Apakškomisijas deputāte Janīna Kursīte-Pakule (Vienotība) pauda viedokli, ka situāciju Latgalē nedrīkst novērtēt par zemu, taču to nevar ietekmēt, strādājot „pret” – sabiedrības pasākumiem jābūt vērstiem uz iekļaušanu, un virknei pasākumu nav nepieciešami lieli finanšu līdzekļi. Inguna Rībena pauda bažas, ka ministriju līmenī izstrādātie sabiedrības integrācijas pasākumi ir pārāk formāli un nesasniedz savu mērķi. 

Arī Daugavpils uzņēmējs Andrejs Faibuševičs, kurš savā uzņēmumā īsteno sabiedrības integrācijas pasākumus, pauda viedokli, ka lielāka uzmanība jāpievērš jauniešu iesaistei, jo viņi ir atvērtāki visam jaunajam, un to var panākt īstenojot atraktīvus pasākumus, kas parādītu, cik interesanta un aizraujoša ir latviskā kultūra. 

Savukārt Ināra Mūrniece (VL-TB/LNNK) akcentēja mediju telpas sašķeltības problēmas, aktualizējot situāciju saistībā ar TV3 izslēgšanu no Lattelecom interaktīvās apraides. Deputāte akcentēja, ka latviskās mediju telpas vājināšanās ir nacionālās drošības jautājums, tādēļ par šo jautājumu deputāti diskutēs Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas ārkārtas sēdē. 



Saeimas Preses dienests

Trešdien, 12.februārī
08:00  Saeimas deputātu grupas sadarbības veicināšanai ar Horvātijas parlamentu vadītāja Ata Švinkas un grupas deputātu tikšanās ar Horvātijas Republikas Ārlietu ministrijas valsts sekretāri Eiropas lietās Andreja Metelko-Zgombić
09:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
09:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
09:00  Pieprasījumu komisijas sēde
09:00  Eiropas lietu komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
10:15  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
12:00  Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas sēde
12:15  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
15:10  Baltijas Asamblejas Latvijas delegācijas vadītāja Jāņa Vucāna tikšanās ar Ungārijas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieku Latvijas Republikā V.E. György Urkuti